search

Ρομάντσο

Αναξαγόρα 3-5, Αθήνα 105 52, Ελλάδα

11ο Athens ANIMFEST

11ο Athens ANIMFEST

11 Απρ 2016 20:00

Ρομάντσο

11ο Athens ANIMFEST

Στο πλαίσιο του 11ο ATHENS ANIMFEST, το Ρομάντσο φιλοξενεί για μια ακόμη χρονιά το πειραματικό πρόγραμμα του φεστιβάλ, από Δευτέρα 11 Απριλίου έως Τετάρτη 13 Απριλίου.
Ο πειραματισμός και η διερεύνηση των ορίων μεταξύ των ποικίλων αφηγηματικών και αισθητικών οπτικοακουστικών αναζητήσεων των δημιουργών από την Ελλάδα και το εξωτερικό, αποτελεί συστατικό στοιχείο της φιλοσοφίας και των στόχων του φεστιβάλ. Το τριήμερο των εκδηλώσεων περιλαμβάνει την προβολή πειραματικών ταινιών από όλο τον κόσμο και δύο σχετικά αφιερώματα.
Το πρώτο αφιέρωμα με τίτλο «Island Studio», αφορά στις εργαστηριακές προσπάθειες των φοιτητών του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας να αποτυπώσουν Ψηφιακά Τοπία με τη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών και σχετικών προγραμμάτων.
Το δεύτερο «Δύο Νέοι Σύγχρονοι Καλλιτέχνες από τη Γερμανία», παρουσιάζει τις μέχρι τώρα οπτικοακουστικές δημιουργίες της Bianca Kennedy και του Felix Kraus, που συνδυάζουν την τέχνη του animation και τις δυνατότητες που προσφέρουν τα νέα μέσα. Οι δύο καλλιτέχνες θα προλογίσουν τη δουλειά τους.

Περισσότερες πληροφορίες: http://athensanimfest.eu/2016/gr/

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Πειραματικές ταινίες

Πρόγραμμα 1 (45')
Δευτέρα 11 Απριλίου 2016, 22:15-23:00
 
01. LEPORIS VIRGO by Elena Vilallonga, Spain 2016, 6’ 20”
02. GHOST TRACKS by Jerome Boulbes, Japan 2015, 5’ 17’’
03. U TURN by Chae Ki Jun, South Korea 2016, 27’ 22”
04. LA FEMME QUI CHERCHE by Renana Aldor, Israel 2015, 7’ 45”

Πρόγραμμα 2 (41')
Δευτέρα 11 Απριλίου 2016, 22:15 - 23:00 & Τρίτη 11 Απριλίου 2016, 22:15-23:00
 
01. DRUNK/IVRES by Florentine Grelier, France 2014, 1’
02. REACH by Kayla Parker and Stuart Moore, UK 2014, 3’ 26”
03. PIECE BY PIECE / TROZO A TROZO by Miguel Pena, Spain 2015, 11/51//
04. SWAY by Faiyaz Jafri, Hong Kong 2016, 8’ 10’’
05. FACES, by Maria Lorenzo Hernandez, Spain 2016, 1’ 30”
06. FELLOW TRAVELLERS by David Tomlin, UK, 2016, 9’ 40”
07. SINGULARITY by Alexandru Nicolae Teodorescu, Italy 2015, 2’ 32”
08. CUTE AS A BUTTON by Marta Finkelstein, USA 2015, 4’ 48’’

Πρόγραμμα 3 (44')
Τρίτη 11 Απριλίου 2016, 20:15-21:00 / Τετάρτη 13 Απριλίου  2016, 21:15-22:00
 
01. DREAMS AND SPACES IN BETWEEN by John Graham, Canada 2015, 8’ 41’’
02. WHAT THEY BELIEVE by Shoko Hara , Germany 2016, 10’ 21”
03. CLICKETY-CLACK FILM "HIGH-SPEED EXPRESS" by Kenta Nomura, Japan 2016, 21’27"
04. TIMELINES by Alan Jennings, USA 2015, 4' 20"

Πρόγραμμα 4 (46')
Πέμπτη 12 Απριλίου 2016, 21:15-22:00
 
01. DIED 100 TIMES by Ruah Edelstein, USA/Lithuania, 2015, 12’ 52”
02. INTO THE OVOID: AN OVELLA by Tina Brand, USA, 2016, 18’ 09”
03. SPARROW DUET by Steve Socki, USA, 2015, 3’ 54’’
04. CELL’S AMUSEMENT PARK by Li Ang (Li On in the film) & Cai Caibei, China 2016, 4’ 18’’
05. IMAGINING TIME by Jelena Sinik , Australia 2015, 1' 56"
06. AN ECSTACTIC EXPERIENCE by Ja’Tovia Gary, USA 2015, 6’ 11’’

Πρόγραμμα 5 (41')
Τετάρτη 13 Απριλίου 2016, 20:15-21:00
 
01. AS CHINGY by Sam Rolfes, USA 2016, 2’ 29”
02. UNWEARABLE FUNCTIONAL: AKINETIC MUTISM by Heejoo Gwen Kim, USA 2015, 5’
03. DARKLETO (ANTIMEDIA DIPTYCH – CHAPTER #2) by Gaetano Accettulli, Italy 2015, 6’ 48”
04. FRUIT by Gerhard Funk, Germany 2016, 6’ 55”
05. THE BETRAYAL by Susan Young, UK 2015, 5’ 40”
06. 4MIN15 IN THE DEVELOPER / 4Min15 Au Revelateur, by Moia Jobin-Pare, Canada, 2015, 4’ 44”
07. THE XXX-GARDEN by Pachet Fulmen, Germany 2016, 11’ 19”

Αφιέρωμα Island Studio

Οι παρακάτω πειραματικές ταινίες των φοιτητών του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας εκπονήθηκαν στο πλαίσιο εργαστηριακής τους άσκησης με θέμα: Ψηφιακά Τοπία.
 
1. INVASION, 1' 12", 2014
Κατερίνα Ζουμάκn
 
2. HIGH FALLS, 1' 40", 2014
Στέλιος Σπανόπουλος, Κωνσταντίνος Κοντοκώστας
 
3. ΤΗΕ RIG, 1' 40", 2014
Θωμάς Γιατζίδnς, Μαρία Σχοινά
 
4.GOLD FARM, 1' 22", 2014
Ιωάννα Βλαχάκn, Τζανέρ Εμίνογλου
 
5. CONSTELLATION, 1' 52", 2014
Ελίκn Διαμαντούλn, Μιχαέλα Λιτσαρδάκn
 
6. ΤΗΕ LABYRINTH, 1' 50", 2014
Βάσω Νικολαΐδου
 
7. INCUBATORS, Ο' 43", 2014
Νανά Βοσδογάνn, Μύρνα Μαριάνοβιτς
 
8. ΤΗΕ CLOUD, Ο' 56", 2014
Γιώργος Καλύβnς, Άννα-Μαρία Μιχαήλ, Μαρίνα Μιχαήλ
 
9. EYELAND, 2' 06", 2014
Θοδωρής Σταυρόπουλος, Κώστας Τριχιάς, Νίκος Φερμάνογλου
 
10. BUBBLIC SPACE, 1' 29", 2015
Χρυσοθέμn Κουλουμέντα, Χριστίνα Κωστοπούλου
 
11. DONUTS, 2' 33", 2015
Matthew Demangeat
 
12. ΟΡΕΝ CASES, 1' 31", 2015
Εβίτα Παπαζήσn, Κατερίνα Σαρειδάκn
 
13. DE-FENCE, 1' 29", 2015
Αφροδίτn Δοσοπούλου, Χριστίνα Χριστοφορίδου
 
14. TRAPPED, 1' 08", 2015
Παναγιώτnς Καλαϊτζίδnς, Ειρήνn Τσουκνίδα
 
15. TRAP, 1' 35", 2015
Κωνσταντίνα Κουκογιαννίδου
 
16. ΝΕΟΝΤΟΡΙΑ, 1' 47", 2015
Λυδία Αντωνίου, Ζωή Κουτσοβασίλn
 
17. DEBRIS, 1' 40", 2015
Σπύρος Καπογιαννόπουλος, Έλλn Πετρίδn
 
18. PLEXUS, 1' 23", 2015
Παντελής Κυριακού, Χάρnς Βαμβακάς
 
19. NEURONS, 1' 45", 2015
Αναστασία Δnμουλάκn, Αθnνά Φουστέρn
 
 
http://www.arch.uth.gr/el/studies/course/655/7
http://theislandstudio.tumblr.com/

Αφιέρωμα Bianca Kennedy & Felix Kraus

Η Bianca Kennedy και ο Felix Kraus είναι δύο σύγχρονοι Γερμανοί καλλιτέχνες που εκφράζονται μέσα από τις κινούμενες εικόνες σε όλες τις δυνατές εκδοχές τους διευρύνοντας τα όρια των καλλιτεχνικών ειδών: κινηματογράφος, video art, animation, φωτογραφία.

1. Confessions of an observing mind, 5’ 58’’
Γερμανία 2014
Σκηνοθεσία: Bianca Kennedy
Τεχνική: 2D animation
Διάλογοι: Αγγλικοί
Υπότιτλοι: Όχι

2. Kinky Karma, 4’ 04’’
Γερμανία 2013
Σκηνοθεσία: Bianca Kennedy
Τεχνική: Stop motion animation
Διάλογοι: Όχι
Υπότιτλοι: Όχι

3. Weirdo's Brain, 13’ 33’’
Γερμανία 2012
Σκηνοθεσία: Bianca Kennedy
Τεχνική: Stop motion animation
Διάλογοι: Όχι
Υπότιτλοι: Αγγλικοί
 
4. Life Between Walls, 14’ 00’’
Γερμανία 2014
Σκηνοθεσία: Bianca Kennedy & Felix Kraus
Τεχνική: Mixed media
Διάλογοι: Όχι
Υπότιτλοι: Όχι

5. H Y B R I D – narrated by Hans Op de Beeck, 10’ 00’’
Γερμανία 2016
Σκηνοθεσία: Bianca Kennedy & Felix Kraus
Τεχνική: Miniature models
Διάλογοι: Αγγλικοί
Υπότιτλοι: Όχι

6. The Lives Beneath, 17’ 30’’
ΗΠΑ, Καναδάς, Ισπανία 2016
Σκηνοθεσία: Bianca Kennedy & Felix Kraus
Τεχνική: Μικτά Μέσα
Διάλογοι: Αγγλικοί
Υπότιτλοι: Αγγλικοί

7. Ghosts of Samsara, 2’ 40’’
Γερμανία 2015
Σκηνοθεσία: The Swan Collective (Felix Kraus)
Τεχνική: Hand-drawn animation in 3D space
Διάλογοι: Όχι
Υπότιτλοι: Όχι

8. NowForever, 4’ 04’’
Γερμανία 2011
Σκηνοθεσία: The Swan Collective (Felix Kraus)
Τεχνική: 3D animation based on acrylic paintings
Διάλογοι: Όχι
Υπότιτλοι: Όχι

9. [con_vex], 4’ 18’’
Γερμανία 2011
Σκηνοθεσία: The Swan Collective (Felix Kraus)
Τεχνική: 3D animation + real life footage
Διάλογοι: Όχι
Υπότιτλοι: Όχι